NEVZAT EFENDİ'NİN HAYATI
NEVZAT EFENDİ NİN HAYATI - Canibim.Com

1893 Harbinden sonra Azerbeycandan hicret eden dedemin mürşidi Seyyid Nigari k.s hazretlerinin Amasya ya yerleşmesinden sonra dedemler de Azerbeycan’dan gelerek Tokatın Zile ilçesin de iskan edilmişlerdir. Bu fakir 1955 yılının pancar teklemesin de dünya alemine gelmişim.

İlk – orta tahsilimi Zile’de, lise tahsilimi de Turhalda tamamladıktan sonra Bursa Eğitim Fakültesi Edebiyat bölümünden mezun oldum.

Aileden hem dergah hem de tarikat edebini almış birisiyim, ehlibeyit sevgisi çok yoğun olarak ailemde bulunmaktadır. Lise döneminde şehrimizde bulunan eskici Süleyman dede'ye gider sohbet ve zikirlerine katılırdım. Süleyman dede (Muhammed Mürteza Geylani ks.) ders almış 75 yaşlarında hoş bir zattı. Hakka yürüdükten sonra postacı Ömer efendi'nin evinde yapılan kadiri zikirlerine giderdim.(evradı kadiriyeyi okur zikirler yapardık)

O yıllarda Eşrefzade Rumi hz.’nin kitabı olan ‘müzekkin nufus’  isimli eserini okumuş çok etkilenmiştim.Pazartesi-Perşembe günleri oruç tutar,işrak, evvabin namazlarını kılardım.Kitabın etkisiyle Allaha dualarımda kamil bir mürşidle  tanışıp intisap etmeyi arzu ediyordum.O yıllar Adıyaman da Bir zata giden arkadaşlar bana da gitmemi isteseler de fakir gönlüm hiç istemiyordu.

İnşallah kadiri meşrep bir mürşit istiyordum ki o sene “Bursa da yüksek okulu kazanmıştım.
Bir yıl sonra yıldırımda oturduğum evde bir rüya görmüştüm”YEŞİL SARIKLI NUR YÜZLÜ” bir adam bana kalk Peygambere(s.a.v) elini öpmeğe götüreceğim seni demesiyle
İçime düşen aşk ateşi ile iki yıl o rüyamda gördüğüm zatı aradım sordum durdum.

Bir arkadaşın aşıklarda Canip efendi isminde kadiri şeyhi varmış gidip elini öpelim demesiyle
İçimde bambaşka bir halin olduğunu hissedip ertesi güne emirsultan camiinde öğle namazında buluşup gitmeğe karar verdikse de arkadaş o gün ikindiye kadar bekledim gelmedi.

Meğer o arkadaş siyasi kaçak olduğundan yurt dışına kaçmış.Aylar sonra bir başka arkadaşın annesi Canip efendiye sohbete gittiğini bana anlatınca aynı hali bir daha yaşadım benide  götürmesini rica ettim ertesi hafta cumartesi günü dergaha giderken yarı yolda hatırlayıp geri dönerek bana geldi “Canip efendiye gidiyorum annemi almağa” gelirmisin değince içimi bambaşka bir duygu kapladı.Uludağ yolunda aşıklar tepesinde şehirden uza