HASETLİK
Canibim.Com

HASETLİK - Canibim.Com

Hasetlik dervişin manevi kanseridir.Allah Resulu(sav) nün dediği gibi “ Hasetlik ateşin odunu yaktığı gibi sizin güzel amellerinizi yok eder.” Derviş iç temizliği ile meşgul olan yani ; Cihadı ekber yapan taliptir.

 İçini devamlı temiz tutmalı,herkesin iyiliğini istemeli ve de istemekle kalmayıp düşünce bazında da düşünmelidir. Cihadı ekberin en keskin silahı kelime-i tevhid’tir.(La ilahe illallah) bu zikir ile derviş beynine hakim olur kötü düşüncelerden kendini korur her şeye olumlu bakar.Gözünü her türlü haramdan korur güzel ve helal olana bakar.Dilini gıybetten korur ve hayır konuşur.

 Kulağını dedikodudan korur hayırlı şeyleri dinler.Eli ayağı ve bütün azaları kontrol altında olur.İllallahın kontrolü ve tesiri içindedir. Böyle bir dervişin kıldığı namaz da rıza-i bari vardır.( Yatıp kalkma jimnastiği değildir.) Tuttuğu oruçta Allah katında en makbul nefes kokusudur.(Rejim değildir) Yaptığı hac Allah indinde gerçek hacıdır.(Turistlik gezi değildir.) Ensar ile Muhacirin kardeşliği dervişler için çok ibreti numa bir numunedir.

 Allah için birbirini sevme ihvan kardeşliği içinde geçerlidir. İhvanlar birbirinden kopuk olamaz daima birbirinden haberdar olmalıdır.İyi günde kötü günde birbirinin yanında bulunmalıdır.Çünkü o senin manevi kardeşin ve yol arkadaşındır. Mehmet Zahit Kotku hz.diyor ki “bir derviş şehir dışına çıksa,gittiği şehirde ihvanlardan varsa o dervişin gidip otelde kalması caiz değildir.İlla gidip derviş arkadaşına misafir olması gerekir.”
 
 Yahu Allah ın hazinesi o kadar çok ki herkese bol bol yeterde artar kimin verdiğini kimden kıskanıyorsun.Malın sahibi O, kime isterse ona verir.Hem maddi hemde manevi.Kimini mal sahibi yapar kimini de veli yapar.Kendine dost eder.

 Dükkanlarda asılı bir levha vardır.”Çalış ki senin de olsun.” Çok güzel bir söz… Sen dünya malını değil ahireti tercih et dünya malı dünyada geçerlidir.İbadetler de ahiret içindir,yatırımını ahiret için yap bu akıllı adamın en doğru tercihidir.” Mal da yalan mülk de yalan al birazda sen oyalan” misali gibi bunu unutma … Derviş:ahirete hazırlık yapan akıllı adamdır.Cihadı ekber’in talibidir bu savaşın sulhu yoktur.Allah bu yolda hepimizin yar ve yardımcısı olsun selam ve dua ile …

NEVZAT

Tüm YAZILI SOHBETLER