TAKVA EHLİNİ HİÇ SEVMEZ BUNLAR
Canibim.Com

TAKVA EHLİNİ HİÇ SEVMEZ BUNLAR - Canibim.Com

 

Günümüzde bazı hadiseler oluyor. Dine veya tarikatlara açıktan saldırılar oluyor,bizim Diyanet teşkilatı mensuplarının sesi hiç çıkmıyor. Mesela yıllarca bu ülkede baş örtüsü tartışıldı. Her meslekten insanlar görüş bildirdi,yalan yanlış, bana göre diye başlayan cümlelerle. Fakat asıl konuşması gereken kurum cılız, kıytırık açıklama yaparak konuyu geçiştiriyor. Diyanet teşkilatı değil sanki turizm firması. İşi gücü tur düzenlemek. Hac kafilesi, umre gezileri v.s. Yahu senin başka işin yok mu? Bu işleri turizm şirketleri de yapar. Senin asıl yoğunlaşman gereken iş toplumun dini bilgi ihtiyacını en doğru yoldan kitlelere ulaştırmak.

 

Cumhuriyet döneminden beri İslam dininde derinleşmeye ağırlık verilmiyor.İlahiyat fakültelerinde  müfradat hep ezbere dayalı yüzeysel fotokopik bilgiler verildiğinden, oradan mezun olanlar abuk sabuk şeyleri savunuyorlar. Miracı inkar, şefaatı inkar, tasavvufu inkar inkarda inkar. Yahu sen işin başında ipin ucunu kaçırıyorsun.İnkar hastalığından kurtulman lazım ki İslamın derinliğine,tasavvufla ve sünnetle derinleşmen lazım.Bu gün fikri tekamülde iki yüz üç yüz sene gerideyiz.

 

Daha Yunusun söylediklerini anlayamıyoruz, bizim ilmiye de derinlik yok, hal,yok,yaşantı yok ”Çıktım erik dalına anda yedim üzümü” burada ki manayı münüfü anlayamıyorlar” neymiş efendim erik ağacına üzüm asması dolanmışta ordan üzümü yemiş,bak bu sığ zekaya bunu ancak ilkokul çocuğu söyler.Hani Muhyiddini Arabiler, Mevlanalar, Mısrı Niyaziler,Seyyid Nigariler vs…

 

Onlar asırlar önce ki derinleşmeyi gerçekleştirmişler .Biz bu gün onların Müslümanlığını tartışıyoruz,nekadar acı değilmi..insan bilmediğinin düşmanıdır.Galileyi anlamayanlar gibi. Bizim kuran kursları övünüyor şu kadar hafız yetiştirdik diye güzel ala da o hafızlara mahreç ve ezberden öte ne verdiniz.Ezberlediği kuranın mesajlarında yoğunlaştımı,hayır yalnız ezber fotokopi,oysa Kuranı kerim anlaşılsın diye indirildi kaç hafız okuduğunu anlıyor.eshabı sufi hem kur'a hafızlarıydı ,hem de ayetlerden iştihat yapıyorlardı.bizimkiler pazarlamak için okuyorlar.

 

Ehlibeytin önemini yerini daha bin dört yüz senedir tartışıyoruz.niye bazıları bu hakikatı anlamıyor, katil ile mağduru ayıt edemiyenin sözüne itibar olunur mu. İtibar edenin yolunu sarpa uğrattılar. Peygamberin( a.s).buğuz ettiğine siz muhabbet duyarsanız o kalpte hiçbir şey olmaz. Hz.Ali r.a diyor ki besmeleyi şerifi ,şerh etsem bin deve yükü kitap olurdu”yani ortalama bir milyon sayfa kitap  ”Tabi bu hz. ALİ( r.a) İlmü ledün deryası da, bizim ilmiye bir sayfa bile anlatamıyor,niye ilim yok derinlik yok.

 

Adamlar yüzlerce zikir ayetini inkar ediyorlar bu kafa nasıl anlasın ki.Şeyhi,kerameti inkar ediyorlar.Kelimeyi tevhitte on iki bin esma cem olmuş, hadi bakayım çık işin içinden.İlmiye tevhidi bile selevatla karıştırıyor.Tevhidin müsemmasını nerden bilecek.”Aşk ile Allah dese birkez lisan –Cümle günahları dökülür misli hazan”Diyor Süleyman Çelebi buradaki anahtar kelime AŞK bu nasıl elde edilir,pazarda da satılmaz ki, çık işin içinden meselede bu adamlarda aşk yok…aşk….

 

Bu gün uzay, bilgisayar çağındayız da dinde henüz çok gerideyiz.Fıkıh çağını henüz geçemedik “fazla fıkık insanı fıska götürür” gereği kadar lazım,orda boğulmamak lazım.Diyanet ve ilahiyat orda boğuluyorlar.Onun için bu gün imamı gazaliler,çıkmıyor Benim oğlum bina okur,döner döner gine okur”tekerlemesi gibi emsile bina,tekamül,mollacami oku babam oku.Halin ne oluyor oraya bakan yok.”Allahın benimle görür,benimle konuşur,benimle duyar dediği kul nasıl yetişecek ?.

 

Sevgisizlik müslümanın sıfatı olamaz,maalesef bu günün Müslüman da bu eksiklik çok.Adam aynı apartmanda komşusuyla geçinemiyor.Ticaret yapıyor ortağını kazıklıyor,Müslüman müslümanı bombalıyor katlediyor,çoçukları öldürüyor,soruyorum buna hangi din.cevaz veriyor,hiç biri peki kendini Müslüman sayanlar bunu ne adına yaparlar(Taliban, v.s.) Oysa Afganistan nice gönül erleri yetiştirdi o topraklarda. Şimdi İngiliz, Abd. v.s.oyunuyla selefiler yetişti ne acı değilmi.Adamlar İslam sanatı ve estetiğini yakıyor yıkıyor yok ediyor.İşte aşırı dinci buna denir neymiş kuranı ve emirlerini arkalarına alıyorlar kendi sapık fikirlerini öne alıp öyle hareket ediyorlar.bir meczup aşırı dinciyi böyle güzel tarif ediyor….

 

İnsanların dini bilgiye ihtiyaçları var.Arşivler,mahsenler eski kitaplar ile,dolu onları bu günkü  dile çevirmek gerekir.Kitap fuarlarında görüyorum,Hristiyan stantlarında ,bedava İncil ve DVD veriyorlar.Bizim diyanetin stantında ise Kitaplar pahalı.Kur”an pahalı.Karşındaki misyonerlik yapıyor,diyanet ticaret yapıyor.Kutlu doğum haftasında bedava kur/an dağıtsan hoş olmaz mı? Bizim zenginler eli cebine atsa temel dini kitapları bedava dağıttırsa olmaz mı?...

 

Umreye giden biri anlatıyor,kafile başkanı imam bizi Mekke de başıboş bırakıp kendisi çarşılarda.memleketten aldığı siparişlerin peşinde.Elimizde rehber kitap başkada bir şey yok.Kara düzen beytullahı tavaf ediyoruz.Şu işe Bakın bu kafayla bu kadroyla ne yapılır.Elin misyoneri amerikadan,avrupadan memleketimize geliyor,Müslüman çocukları hırıstiyan yapıyor,bizim hoca efendiler de Kendi Müslüman insanına sahip çıkmıyor.Ne garip değil mi?

 

Camiler ve görevlileri hak getire.Işrak namazı kılacaksanız açık cami bulmanız çok zor.Ancak Selahaddin camiye girebilirsiniz.İmam camiye erken gelmiş tespih çekene kızıyor.Tahıyyatı mescit namazı kılana fırça atıyor.Beni niye dinlemiyorsunuz diye.Cami avlusunda sigara içen ezana kadar içeri girmeyenlere bir şey demiyor.Veya bende ne eksik ki bu adamlara    lafımın  tesiri yok, diye kendini sorgulamıyor.Çünkü,hep cemaat hatalıdır.

 

Kendilerini eleştirseniz hiç kabul etmezler. Çünkü onlar bu dinin savunucusu değil, bu dinin sahibi gibi kendilerini görürler.Her şeyi kendilerinin bildiğini iddia ederler.Fakat dini bilgiden de bi haberdirler.Bu gün Allah için ne yaptım diye düşünmezler de bu gün dünyalık için ne yapayıma kafa yorarlar..Dünya ve ehli Dünyadan gönül rabıtasını kesmeyen velayet rayihasını koklayamaz.  Devir,mevlit,hatim peşinde koşarlar.Her birinin hopörlör ve,ses düzenekli ekipleri vardır. Yağlı bol paralı zengin cenaze sahibi olsunda kafalayalım.Onlara cennet satalım. Bir başkaları da yüksek rakama manzaralı mezar yeri satıyor.Yani hayatında hiç namaz kılmayan, oruç tutmayan,zekat vermeyen,hacca gitmeyen bu zenginleri okus pokus la cennete gönderirler.

 

Bu gün internette bir haber okudum.Ölü için 7-40-52. ci gün okunan ve böyle bir anmayı, hurafe diyor. Diyanet başkanı nihayet anlamışlar.Diyanet başkanını bu kararından dolayı kutluyorum.

 

Adam takva ehli ise hemen onu taşlamaya başlarlar.Niye kendi durumları açığa çıkmasın diye.İslam da devir yok,parayla hatim okuma yok,mevlit okuma yok.Adamların para kaynağını kesiyorlar.Çünkü islamın hırıstiyanlaştırılmasına karşıdır .İslama girmiş hurafelere karşıdır .Takva ehlini hiç sevmez bu din tüccarları.Tabi bu eleştiri bir kısım görevli içindir, hasetlik,fesatlık bu camiada hat safhada.Birini konuştursan içlerindeki dedikoduya ağzın açık kalır.

 

Türkiyenin beş yıldızlı medya matik bir hafızı ile bir cemiyette konuşuyoruz.Adam istanbula bir artistin mevlidine davet edilmiş orda okuyup dua yapmış iyi de para almış anlata anlata bitiremiyor.Bayan sinema artistini firdevs cennetine soktu bile.Bütün mevlit hanlar beni çekemiyor v.s. Menteburu bırakmışlar da,cep teburun peşinde koşuyor bunlar muharrem ayı malum haram aylardan.Mübarek ay yani bütün Peygamberler bu ayda belalardan halas olmuşlar.Duaları bu ayda daha çok icabet olmuş.Tekkelerde muharrem ayında derviş on günlük halvete sokulur.Şeyh efendiler genelde bu ay erbaine girerler. Demem o ki böyle mübarek ayı doğru anlatılsa idi.İnsanlar bu ayı dolu dolu yaşasalar güzel olmaz mı?

 

Hancı sarhoş,yolcu hepten sarhoş.Yukarıdan beri diyaneti anlatmadaki maksat bu vurdum duymazlıkları.Camiler ibadet yeri olduğu kadar ilim mektebi.Topluma yön verme merkezi.Zaten çok kitap okuyan millet değiliz.Hiç olmasa kürsülerden insanları eğitmek lazım,buda yok.Kendisi himmete muhtaç bir dede, gayrısına himmet ede durumu oldu diyanet görevlileri.Diyanet öncelikle kendi personelini iç seminerlerle bir güzel eğitmeli.Bu camia fedakarlık ister,dünya malına tamahkarlık bu kadar çok olmamalı.Dünya malını çok seviyorsan bu görevi yapma.Gönülden yapanlar gelsin, o görevlere.

 

Kürsiye Cuma günleri hatip çıkıyor, bir vaaz veriyor üstümüze iyilik sağlık.Adam bir bağırıyor ki dinleyenlerin kulakları rahatsız oluyor.Dışarda ki cemaati içeri çekemiyorsun bari içerdekileri kaçırma,konuştuğun da pek anlaşılmıyor.Adamlar da belagat yok.Ses tonlaması bas veya tiz ayarlaması sıfır.Pedegoji ve toplum pisikoloji sini bilmiyorlar.Zamanı hiç güzel kullanmıyorlar.Bir olayı anlatırken çok teferruata kaçıp asıl konuyu boğuyorlar.Halbu ki hatip az kelimeler ile çok şeyler anlatma sanatıdır.Bu konuşma üsulü de sünnettir.Çok bağırarak konuşmayı kur an da yasaklamıştır,edebe de mugayyirdir.

 

Her şeyden önemlisi de kürsüde konuşanlarda manevi hal yok.Uleması az hatipleri çok olan devirde yaşıyoruz.Onlar,okuduklarını,anlatan fakat konuştuklarını yaşamayan kimselerdir .Onların gayesi zaman doldurmaktır.Bu zamanı verimli kullanma diye dertleri yok. 1980 yılında Bursa baat Pazar camiinde imamlık yapan 85 yaşlarında evliya hoca diye bilinen gerçektende evliya olan bir Allah dostu vardı.Bu güzel insan o yaşında evinden 3 km.uzaktaki camiye sabah namazında gelir namaz öncesi ve namaz sonrası çok güzel vazu nasihatlar yapardı.Namaz sonrası selatı Kemaliye okurdu.Ta ki yatsıyı kıldırıp öyle evine giderdi.Üstelik bu görevini Allah rızası için yapar,hiç para pul,maaş falanda almazdı.Öğle,ikindi arasıda kuran öğretirdi orda ki esnafa.

 

Nereden nereye gelmişiz,biz bunları görüp dinlediğimiz için bu günkü imamlar onun yanında vızırtı.O BAL ARISI GİBİYDİ şimdikiler eşek arısı gibi.Ulucami de meczubinden Hasan dede vardı.Allahc.c. şefaatine nail etsin.Yaşı seksenlerde, Canip efendiye imamları şikayet ederdi. Tehetcüt namazını kılmak için ulucami ye geliyorum,çoğu zaman cami kapalı olduğundan dışarıda kılıyorum.Bana verilen manevi vazifeyi içerde yapamadığımdan dış cepheyi dolanarak yedi defa o ayetleri okuyorum.Yatsı namazından sonrada vazife bitiyor evime gidiyorum diye anlatırdı.Tam 37 yıl bu görevi yapmış,üstelik para pul almıyor.Allah rızası için.İsmail Hakkı Bursevi ks.boşuna camii sutununa yazmamış.”Ey camii kebir şanın ne büyük evliyalar durağı” diye.

 

Dün korkunuzdan konuşmadığınızı söylüyordunuz.Bu gün neyi bahane ediyorsunuz merak ediyorum.Bana göre dünkü korkunuzda yersizdi bu günkü bahanenizde.Aslında sizler bu mihrabın adamları değilsiniz.O sorumlulukları kaldıramıyorsunuz,altında ezilip kaldınız. Korkak yürekliler ile çetin yollar aşılmaz.

 

YA HÜSEYİN r.a. SENİ BU KADAR ÇOK SEVDİĞİMİ BİRKEZ DAHA ANLADIM CESARET VE SECAATINA MÜŞTAKIM……

 

Selam ve dua ile…….

Kadiri dergahının hizmetkarı Nevzat Bursa muharrem 1434.

Tüm YAZILI SOHBETLER