DÜNYA DEĞİRMENİ….!
Canibim.Com

DÜNYA DEĞİRMENİ….! - Canibim.Com

 

Bu günümüzün dervişi geçmiş dönemlerle kıyas edilmeyecek kadar zorluklar içinde ikmali sulukunu devam ettiriyor.Şöyleki;Geçmiş dönemlerde devlet ve nizamı İslam kural ve Ahkamı ile yönetiliyordu.Toplum ve örf zahiren şerri şerife uygun yaşıyor ve giyim,kuşamında tesettüre dikkat ediyordu.Bu gün böylemi hayır İslam kişilerin vicdanına terk edilmiştir.

 

Demokrasi diye bize yutturulan batı tarzı yönetim.Kanunlarıyla bizi istila etmiş,kültür ve ahlakıyla toplumumuzu esir almıştır.Eğer eskiye karşı bir istek ve özlem varsa bunu dile getirirsen vay sana gericiliğinden başlar,örümcek kafalılığından çıkarlar. ”Hangi devirdesin diyede ahkam keserler.Oysa bu gün toplumda muazzam erezyon ahlakta kokuşma,giyim kuşamda ahlaksızlık,çırıl çıplak dışarı çıkmak,kadın erkek sarmaş dolaş,öpüşme koklaşma uluorta normal halden sayılır oldu.Yani ”ar perdesi yırtıldı” utanma duygusu köreldi,yüzümüzün suyu kurudu.

 

Zaten okumuş bazı kesim insanın ilk atasının da maymun olduğunu iddia ediyor ki tam bir “Hayvan çiftliki” yaşantısı.(toplumun bir kısmı buna alıştı tepki yok) yediğimiz gıdalar hormonlu “GDO”su ile oynanmış,günlük ticaretimize ufak,büyük faiz karışmış (kebair günah) yalan kandırmaca esnafın ticari kuralı olmuş.(Bizi aldatan bizden değildir) hadisi şerifi unutulur olmuş, kazıklıyana iyi esnaf denilir olmuştur.Orta sınıf esnaf böylece kazancını haramla kirletmiş,çoluğuna çocuğuna haram lokma yedirerek haram zade bir neslin yetişmesine zemin hazırlamıştır.

 

Ya milli eğitim (her ne kadar isminde milli yazsada) gayri milli eğitime dönmüş bizden olmayan ne varsa okul kitaplarına müfradatına onları koymuştur.Tarihiyle alay eden (küfreden) iftira atan ecdadıyla alay eden bir eğitim sistemi ile çocuklarımıza zehirler yavaş yavaş şırınga edilmiştir.Peygamberimizin (s.a.v) övdüğü padişahı tarihçi geçinen güruh içki içerdi yalanıyla(Fatihi) aşağılamışlardır.

 

Yakın tarihi de abartmışlar (kahramanları hayin-hayinleride kahraman diye yutturmuşlardır) edebiyatımızla da edebiyatçı geçinen bazı hocalar (çağdaş) divan edebiyatında çokça geçen aşk,şarap dilber,dudak vs.gibi mecazi benzetmeleri sünger kafaları anlıyamamış bak eskiler nede çapkınmışlar işleri güçleri kadın aşk şarap içmişler gibi basit sığ iftiralarda bulunmuşlardır.Mevlanayı hümanist,Yunusu dünya vatandaşı gözüyle görmüşlerdir.

 

Din derslerinde din dersleri hocalarının çoğu (vahabi) yetiştiğinden çocuklara da bu yönde saçma sapan fikirlerini aşılamışlardır.Mesela “Mirac bedenen değil ruhen yapıldı-şefaat yok şirktir-ölenin ruhuna hiçbir hayır hasenet gitmez-Pegamberde, bizim gibi biri onu abartmamalı) gibi yalan yanlış bilgiler.İslam yerine dinler tarihi (Budizm,Şamanizm vs) anlatılır.islam hariç herdin var.(Bu mağduriyet bu gün yeni yeni gideriliyor) yazın camilerde hoca efendiler çocuklara kuran öğretmeye kerhen gelirler”çocukları süpürgesapı sopalarla döver korkutur,çoğu çocuk kur”an öğrenmeden kaçarlar.Hocanın da işine gelir.

 

Çünkü adamlarda ideal yok onlar dinde haram bidat olan (devir-mevlid-hatim) peşinde koşarlar.Bu çocuk eğitimi onlara angarya gelir.Zaten camiler namaz vaktinden on-onbeş dakika önce açılan mekanlar haline gelmiş.Cuma sohbetleri hep çiçek böcek türündendir.”Abdes gitmemesi için cemaat yanındakini uyarır,uyuma diye.Diyanet kurumu baştan aşağı elden geçirilmeli,nekadar vahabi,düzenbaz varsa derhal kovulmalı. ” aile yapımız bunlardan hali değildir.Evin reisi iktidarı kaptırmış,kadında işhayatınnın içinde çocuklar da ya dersanede,okul arasında pinpog topu gibi hafta sonu tatil yapmadan dinlenme den koşturup durur.

 

Sağlıklı beslenemez fesfud (hamburger,cips) bağımlısı obeziteli şişman hareketsiz,hantal agresif bir genç olarak arkadaşları ile sosyal iletişim kuramayan,yalnız bilgisayarıyla mekanik arkadaş olan deprasyonlu biri olarak anne ve babaya saygısız evlat yetişiyor. Sağlık bakanlığı ve diğer ilgili bakanlıklar yeniden sağlıklı beslenme pıroğlamları hazırlamalı okul kantinleri ve dışarıdaki fes-fut yerleri disipline edilmeli.

 

Akşamları ailenin bir araya geldiği akşam yemeğinden sonra herkesin odasında kapanıp oyalandığı mekanik arkadaşları baba TV karşışında kumanda elinde,anne mutfakta dizi peşinde, dini,tarihi,geçmiş ile alakalı hiçbir sohbetin yapılmadığı bir ev bir aile ellerde cep telefonu gençlerin ev arkadaşı olmuş.

 

Nerde o eski sohbetler dede katıldığı savaşları anlatır baba askerlik anılarını anlatır,Hz.Alinin savaşları kahramanlıkları okunur kitaplardan  (cenk kalesi-hayberin fethi-Hüseyin gazi-Battal gazi cenkleri vs) evler böylece nesillerin bir birine aktardığı kültür eğitim merkezleriydi.

 

Misafirliğin hemen hemen bittiği,akraba eş dost ziyaretlerinin de çok kurallara bağlandığı  (günler öncesi haber verme izin alma gibi) evin annesi çok abartılı israfa giden hazırlıklardan  yorulduğundan fazla misafir kabul etmemeyi dahamuygun görme yanlışı.Oysa bizim dinimiz  (misafir rızkıyla gelir,onda birini yer diğerini evsahibine bırakır) anlayışındadır.

 

Misafir eve huzur,bereket getirir.Eşyalarım zarar görür tiitzliğinden kimse kimseyi kabul etmez duruma düştü.batsın senin eşyan ,pastan böreğin güler yüz tatlı dil gerek,zeytin peynir dahi gönülden ikramda bal börek olur.  Sılayı rahim yapmak dinimizce farzdır.Kazancı artırır,hastalığı def eder.Günümüzde teknoloji  okadar hızlı gelişiyor ve değişiyorki insanoğlu bu değişimin içinde değirmene girmiş gibi  öğütülüyor.Dün lüks dediğimiz şeyler bu gün zarüri oluyor.Onlara sahip olma nefsani arzumuz bizi tüketim çılgınlığına sürüklüyor.

 

Bunlara sahip olmak için dinlenmeden,gece gündüz koşturup duruyoruz.Kapitalist sistemin birer piyonu ve oyuncağı olduğumuzun farkında olmadan koşturup duruyoruz.Dini ve milli sorumluluklarımızı unutarak.  Bir baba bana yıllar önce şunu anlattı.” Bir kandil gününde akşam eve gittim,ana okulundaki oğlum gelip elimi öperek kandiliniz mübarek olsun” dediğinde ne kadar utandım  anlatamam meğer o akşam kandilmiş benim haberim yok,küçük oğlumada öğretmenleri tembihlemiş “annenizin,babanızın akşam kandilini kutlayın,ellerinden öpün” Oysa bizim kültürümüzde kandil simitleri olur,baba akşam eve alır getirir.Anne kandillik “lokma”yapar veya helva bulanır en az yedi komşuya dağıtılır ki o gün evde lokma,helvadan geçilmez,herkes birbirine dağıtır.

 

Kandil günü ev halkı oruca niyet ederler,Kur”an,yasinler okunur,ikindi nemazından sonra da    ailece kabristana gidilir yasinler vs. oradada okunup ölülerimizin tümünün ruhlarına hediye edilirdi.Akşam yemeğe akraba ve fakir komşular davet edilir,yeyip içilir,erkekler yatsı namazına camiye çocuklarıyla giderdi.”MAALESEF BU GÜN ÖLÜLER BİR KENARA DİRİLER UNUTULDU ”Ne oldu bize ey millet… ey ümmet…!Bayramları artık evde değil tatil köylerinde denizlerde geçirir olduk.

 

   Necip Türk milleti sana gizli eller operasyon yapıyor,titre ve kendine,özüne dön,dinini ve örfünü yaşa bu dünya ölümlüdür sanada kalmaz…..! Bu gün git bir kabristanı ziyaret et ve düşün...

 

Selam ve dua ile  Kadiri dergahının hizmetkarı Nevzat-Bursa-2013-16 mayıs

 

 

 

 

 

Tüm YAZILI SOHBETLER