NE HALİN VARSA GÖR !
Canibim.Com

NE HALİN VARSA GÖR  ! - Canibim.Com

 

Ne Halin Varsa Gör!

Bugünkü zinalı, ribalı, Kemalli seküler düzeni çok beğenen, İslamî iyi bir düzen sanan Müslümanlara: Size söyleyecek bir sözüm yoktur. Ne haliniz varsa görün derim sadece.

Kemalist devrimlerin başındaki şapka inkılabına teoride sımsıkı bağlı olan, fakat başına şapka geçirmeyip açık baş dolaşan Kemalistlere: Ne yaman bir çelişki içinde olduğunuzun farkında bile değilsiniz. Acınacak, gülünecek haldesiniz. Ne haliniz varsa görün!

Allı pullu rengarenk sözde tesettürlülere: Böyle tesettür olur mu? Niçin aynaya bakmıyorsunuz? Ya doğru dürüst şer’î tesettüre girin, yahut ne haliniz varsa görün.

Bilmem kaçıncı defa lüks ve ihtişamlı bir umre turistik seyahati yapmış. Zam Zam Tower’da kalmış. Kabeye tepeden bakmış. Leğen gibi bir tabağı açık büfede tepeleme doldurmuş, sonra yarısını yemiş, yarısı çöpe gitmiş… Biliyorum sen nasihat dinlemezsin. Ne halin varsa gör emi.

Toplumlar layık oldukları şekilde idare edilirmiş. Bir toplum kendisini ıslah etmezse iyi ve salih idarecilere kavuşamaz. Bu temel gerçekten bîhaber olanlar boşuna şikayet edip dururlar. Bu ucuz ve kolaycı müştekiler ne halleri varsa görsünler.

Adam hem Müslüman geçiniyor, hem de paraya, mala, servete put gibi tapınıyor. Gönlünden para, mal, servet aşkını çıkartmadıkça onun gerçek Müslüman olması mümkün değildir. Ne hali varsa görsün.

Günde bin kere cemaat, tarikat, dernek, hizip, fırka, grup, sekt diyor ama bir kere bile Ümmet demiyor… Ne hali varsa görsün.

Okulun, fabrikanın, kurumun müdürü var. Arı oğulunun arı beyi var. Karınca kolonisinin kraliçesi var. Askerî birliğin kumandanı, geminin kaptanı, uçağın pilotu var. Katoliklerin Papası, Ortodoksların Patriği, Anglikanların Başpiskopusu, Musevilerin Hahambaşısı, Tibetlilerin Dalay Laması, Masonların Üstad-ı Azamı var. Dünyada sadece Müslümanların başında bir İmam, bir Emîr, bir Halife yok. Bu yokluktan haberi olmayan, bu yokluk kendisini dehşete ve büyük üzüntüye düşürmeyen bir Müslümanı ne yapayım ben. Ne hali varsa görsün.

Bir kere aldanmış, iki üç dört kere aldatılmış, bin kere aldatılmış; yine de uyanmamış, aklını başına toplamamış. Böyle ayakta uyuyan gafile ne halin varsa gör derim…

 

Mehmet Şevket Eygi  (21 Mart 2013  )

 

Tüm GÜNCEL MESELELER