KIYAMETİN BÜYÜK ALEMETLERİ
Canibim.Com

KIYAMETİN BÜYÜK ALEMETLERİ - Canibim.Com

YE'CÜC ve ME'CÜC nedir ?

Islâm inancına göre esrâtu'ssaat'tan (Kiyametin büyük alâmetlerinden) biri olmak üzere, yeryüzünde bozgunculuk çıkaran ve gerçek mahiyetlerini Allah'in bildigi iki topluluk.


Ye'cüc ve Me'cüc kelimeleri Arapçaya baska bir dilden girmistir. Frenkler buna "Yagug ve Magug" demisler, Seytanin zürriyeti olduguna inanmislardir. Bazi kimseler de yeryüzündeki insanlarin onda dokuzunun Ye'cüc ve Me'cüc oldugunu söylemisleridir. Islâm inancina göre ise, Ye'cüc ve Me'cüc, esrât-i saattan (Kiyametin kopacagina isaret sayilan büyük alâmetler)dir. Ye'cüc ve Me'cüc Kitap ve Sünnetle sabittir. Ye'cüc ve Me'cüc Kur'ân-i Kerîm'de iki âyette geçer:


1- "Onlar dediler ki: "Zülkarneyn, gerçek su iki Ye'cüc ve Me'cüc (bu) yerde bozgunculuk çikaran (kabile)lerdir" (Kehf, 18/94);


2- "Nihayet Ye'cüc ve Me'cüc (ün seddi) açilip da her tepeden saldiracaklari ve gerçek va'd olan (kiyamet) yaklastigi zaman o küfr (ve inkar) edenlerin gözleri hemen belirip kalacak" (Enbiya, 21/96-97).


Hz. Peygamber (s.a.s)'in hanimlarindan Zeynep binti Cahs (r.a)'dan gelen bir rivâyette ifade olunduguna göre, bir defasinda telasla Zeynep (r.a)'in yanina girerek;


"Lâ ilahe illallah!.. Vukuu yaklasan bir çerden, büyük bir fitneden dolayi vay Arabin haline? Bugün Ye'cüc ve Me'cüc'ün seddinden sunun gibi bir delik açildi, buyurdu da, basparmagiyla onun yanindaki sehadet parmagini halkaladi. Bunun üzerine Zeynep b. Cahs;


-Ey Rasûlüllah! Içimizde bu kadar iyi kimseler varken biz helak olur muyuz? diye sordu. Rasûlüllah;


"Evet! Fisk ve füccur, fuhs ve ma'siyet çogaldigi zaman helak olursunuz!" diye cevap verdi. (Tecrid Tercemesi, IX, 96).


Tefsir kitaplarindaki bilgilerden ögrendigimize göre, salih bir zat olan Zülkarneyn (Muhtasaru Tefsiri Ibn Kesir II, 433) dindar kimsedir. Iste bu zat Cenab-i Hakkin lütfuyla bir batiya, bir doguya, üçüncü kere de kuzey tarafa dogru gitti ve iki sed arasinda bir yere vardi ki, iste buradan Ye'cüc ve Me'cüc hücum ediyor, bozgunculuk çikariyor; ekinleri ve insanlari yok ediyor. Orada halkin istegi üzerine, Zülkarneyn, Ye'cüc ve Me'cûc'ün zararindan onlari kurtarmak için bir sed yapti. (Seddin yapimi bitince), artik Ye'cüc ve Me'cüc onu ne asabildiler ve ne de delebildiler (Kehs; 18/97). Buradan anliyoruz ki, artik Ye'cüc ve Me'cüc, saldirganliklarini sürdürmediler. Isin tarihi yönü böyle. Zülkarneyn, sed yapmis ve Ye'cüc ile Me'cüc'ûn fesadini önlemistir.


Enbiya sûresi 96-97. âyetlerinden de anlasiliyor ki, Kiyamet kopmadan önce, onlarla bir takim insanlar arasinda bir engel olarak yapilan sed açilacak; onlar insanlara saldiracaklardir.


Bugün bu Kur'ân'da adi geçen sed var midir, yok mudur? Henüz mesele açikliga kavusmus degildir. Yalniz bu sed Zülkarneyn tarafindan yapilmistir. Ye'cüc ve Me'cûc vardir ve bunlarin kiyamet kopmadan önce, ortaya çikip çekirgeler gibi bir çok yerleri yakip yikacaklari kesindir.

Tüm YAZILI SOHBETLER