AMELLERİMİZİN FATURASI BU VİRÜS
Canibim.Com

AMELLERİMİZİN FATURASI BU VİRÜS - Canibim.Com

Mevla kuldan intikamını,yine kul ile alır.                                                                                           

İlmi ledün bilmeyen,bunu kul yaptu sanur.


Maalesef toplumumuz kitap okumuyor. İnternet çöplüğünden okuduğuna da çok inanıyor.Böylece saçma,sapan bilgiler ile amel ediyor.Hangi laflar ameli ve nikahı fasid eder bilmiyor.Bu fiili işliyor helal olan hanımı nikah düştüğünden dolayı haram oluyor,imandan çıkıyor oysa o bunları bilmeden evliliğini sürdürüyor.


”Mesela arkadaşı ile bir konu hakkında tartışırken,arkadaşı ona inanmıyor,oda arkadaşını inandırmak için “anam avradın olsun” gibi küfrü gerektiren laf sarfediyor.Oysa bu laf söyleyenin hem nikahını,hemde “imanını” götürdü.Bunu söyleyen” Hem tecidi nikah,hemde tecidi iman getirmesi lazım” Cehaletinden helal’lı nikahlısı olan karısı, ona haram oldu fakat bu cahil adam o karısı ile her yattığında zina yaptığının farkında değil.Doğan çocuk veledi zina.Ölürse imansız gitti çünkü tecidi iman yapmadı.


Hadis:”Allah Resulü diyor ki;Kıyamete yakın insanlar Sabah evlerinden “Müslüman çıkacaklar.Akşam evlerine kafir dönecekler.Akşam Müslüman olarak yatacak,sabah kafir olarak kalkacaklar.” Yani iman o kimselerde bi gidiyor,bi geliyor.Sebebi bilgisizlik ve konuşmasının nereye gittiğini bilmemesi yüzünden.


Adam Ramazanda oruç tutmuyor "gizli bir yerde yerse günah işlemiş olur dinden çıkmaz.fakat olu orta açıktan yerse "kıp kızıl kafir olur.Nikahı boş olur."tecidi nikah ve tecidi iman etmeliki müslüman olsun" açıktan yemek  şu manaya gelir "ben senin yemeği yasak ettiğini takmıyorum,meydan okuyorum sana açıktan yiyorum. "Yani buna fıkıhta şirki hafi denir."


Dini konu konuşulurken bu cahil kimseler “bana göre” ile başlayan cümlelerle abuk,sabuk fetvalar da vere biliyorlar.Mesela; Yoldan açık,saçık kız gidiyor adam ona içine düşecek gibi bakıyor.Adama desen ki yahu haram neden bakıyorsun.adamın cevabı “güzele bakmak sevap” yani haramı,helal yaptı.Buda küfrün içine cizme ile girme derler.


Adam kavga ediyor karşıdakine “senin Allahına…”diye başlayan küfür ediyor.Böylece “kıp kızıl” kafir oluyor farkında değil.Karısıyla kavga ediyor hemen ayrılalım,boşanalım hiç önünü arkasını düşünmüyor,her tartışmada boşanalım,boşanalım lafını çekinmeden devamlı söylüyor,ne nikah kaldı ne bir şey cahil “boş ol’un manasını “bilmiyor.


Mesela pazara gidiyorsun pazarcı sattığı ürünü çok abartılı birşekilde “bal gibi kavun “ vs.şeklinde bağırıyor.Sende inanıp bir kavun alıyorsun maalesef kavun kelek çıkıyor,sende çope atıyorsun.Yani pazarcı insanları kandırıyor.HADİS:BİZİ ALDATAN BİZDEN DEĞİLDİR.” Yani açılımı şu;  Müslümanlık dairesinden çıktın.


Toplumda'ki bir başka hastalık;Dini konudan anlatırken misal “Ehlibet efendilerimizden biraz bahsetsen adamlar işkilleniyor  acaba bu şumu,bumu gibilerden.HADİS:EHLİBEYTİ SEVMEK NUHUN GEMİSİ GİBİDİR” Açılımı şu; Ehlibeyti sevmek farz (Ahzap suresi:33) kim ehlibeyti severse imanını kurtarır.Nuhun gemisine binmeyenler hem dinlerinden oldu,hemde canlarından oldular.


KULA BELA GELMEZ,HAK YAZMADIKÇA.                                                                                            

HAK BELA VERMEZ,KUL AZMADIKÇA.


Mesela,”Beytullah Allah’ın evi.” Beytullahın içi sade dört duvardan ibaret,hiçbir şey yok.Peki bizim camilerimizin içi nasıl? Her şey var,avizeler,şamdanlar spotlar vs.Yani süsten ,lüküsten geçilmiyor.Oldumu bu.Oysa “Hadiste:Allah Resulü;Mescitlerinizi Hıristiyanlar gibi süslemeyin diyor.”


Peki; Allahın evi sade, ya bizim zenginlerin evin şatavatı nedir? O lüks eşyalara vediğin paranın “on da birini “ fakirlere versen ya,eli titrer veremez.


Nuh (as) ma zenginler dediler ki; Bu köle ve fakirleri etrafından uzaklaştır,biz seninle devamlı beraber olalım. Hz.Nuh (as) Allah’a niyazın da Yarabbi beni bu fakirlerden ayırma” çünkü hakiki iman edenler fakirler idi.


Peygamberimiz (sav) me Cenab-ı Allah “Kul Peygambermi olmak istersin,Kıral Peygambermi olmak istersin teklifi gelince.Hz.Muhammed (sav) kul Peygamber olmayı istedi.Yani etrafındaki müslümanlar hep fakirdi.O Peygamber ki “hasırda yattı,karnına açlıktan taş bağladı.” Siz yemeğe,paraya mala doyamıyan “sahte müslümanlar” O Peygamberden nasıl şefaat istiyeceksiniz.Müslüman ve müslümanlıktan geçinen sizler."Emri bil maruf,nehyi anil münkeri"terk eden yalancı müslümanlar."Kispey-i piran içinde,fasıkı derviş olanlar"


Bu günlerde “Nisa suresi:103 – En’am suresi:42-43-44 ayetlerini okuyup ibret almalıyız tabii akıl varsa?


Bu günün ümmetinin bozulduğunu günlerce anlatsam zaman yetmez,kitap yazsam ciltler yatmez.Bayburtlunun dediği gibi;”Men ne değirem,sazım ne değir.” İnsanlar mideden ve uşkurdan hasta gaflet uykusunda ölünce anlar da bir işe yaramaz.

Amellerimizin acı faturasıdır bu virüs.Töbe istifarını çok yap ey müslüman...!


Bir eve sığmayanlar “KABİRE NASIL SIĞACAKSINIZ?” Kaçacak,göçecek bir yerde yok.


Bayramları tatile gitme zannedip kaçanlar,şimdi nasılsınız.Kendinizle iç hesaplaşma yapıyormusunuz.


Bu virüs sizin aklınızı başınıza getirmediyse ne diyelim.Pes doğrusu pes…!


“ALLAHIM İÇİMİZDEKİ AZGINLAR VE SAPKINLAR YÜZÜNDEN BİZİ CEZALANDIRMA.” AMİN…AMİN…AMİN…!

 

Tüm YAZILI SOHBETLER