EHLİ SÜNNET ALEVİLİĞİ
Canibim.Com

EHLİ SÜNNET ALEVİLİĞİ - Canibim.Com

Şaşırdınız değilmi bu başlığa.Bazı fanatik Müslümanlar hemen bu kavrama itiraz edecekler.

Diyecekler ki ehli sünnet hiç alevi olurmu? Bende onlara diyorum ki; Niçin olmasın.
Ahzap Suresi 33-56 Şura,23 bize alevi olmamızı emretmiyormu? Bu ayetler bize bal gibi Ehli beyit Efendilerimizi sevmeyi emrediyor.Yani bir başka deyişle Alevi olmayı(Ehli beyti sevene denir)

 

Peygamber s.a.v. Efendimizin bir hadisinde de;”Ehli beytimi sevmek Nuhun gemisi gibidir.”diyor.Yani Nuhun gemisine binenler imanını kurtardılar. Binmeyenler de helak olup gittiler.Burdan da anlıyoruz ki Ehli beyit efendilerimizi seven imanını Allahın izniyle kurtaracak.Sevmeyenlerde ebu cehil gübresi olacaklar.

 

Bizim kazıklı sofularımız var. Bunlar hiç incelikten anlamazlar,estetikten mahrumdurlar.Alevi deyince onlar hep uç noktalarda dolanırlar.O sakat düşünce tarzından dolayı da bindiği dalı kesen ahmak adam durumuna düşerler.Alevi demek hiç namaz niyazı olmayan veya orucu,haccı bilmeyen mi anlıyorsun be adam.Alevi derken neden Peygamber evlatlarına aşık onları canından çok seven kur'an müslümanı olarak anlamıyorsun.

 

Tabi ehli sünnet hocaları bu tabirden korktuklarını biliyorum.Çünkü bu kavram çok yıprandı diye işin kolayına kaçıyorlar.Böylece bu kavramla mücadele etmek bize düşüyor.Bizim kimseden ne korkumuz var.Nede çekincemiz var.Hakiki aleviyi insanlar camide,dergahlarda görsünler tanısınlar ki,fersudeler anlaşılsın.Sen sus, ben susayım meydan defolularamı kalsın.

 

Mısrı Niyazi ks.Alevi dediğinden,yezit ve muaviye nin gerçek yüzünü açmasından Limni adasına sürgüne gitmedi mi.Üç paralık dünya için ehlibeyti satmadı.Ömrü zindanlarda geçti, şimdi Peygamberimizin has misafiridir.Bir başka Allah dostu Nakşi tarikatının halidiye kolunun pirlerinden Seyyid Nigari divan sahibi oda alevi oluşundan harputa kaç defa sürülmedi mi.O zamanın kazıklı sofuları ortalığı ayağa kaldıranları şimdi kim tanıyor ve  yad ediyor, kimse.tanımıyor toprak oldular.Mısrı Niyaziler,Seyit Nigariler ilahileriyle dergahlarda hep anılıyor.Allah c.c. bu dostlarını kürreyi arzda unutturmadı.

 

Şimdi soruyorum size o dönemde yaşayan idarecilerin gözüne girmek mi iyi yoksa Allahın dostu olmak mı iyi.Yunus suresi(62-63)  (Bilesiniz ki,Allahın dostlarına hiçbir korku yoktur.Onlar üzülmeyeceklerdir de.Onlar iman etmiş ve Allaha karşı gelmekten sakınmış olanlardır.)Bu sorunun cevabını bize ayet gayet açık veriyor.

 

Bu günün kazıklı cahil sofuları mezhebinin imamı ebu Hanife ehlibeyt aşıkıydı,onun için ömrü zindanda geçti ve zindanda şehit oldu.Dahası var alevi olmayan mezhep imamı var mı ki hepsi ehlibeyt aşıkı.Bu bir lutuf değilki Allahın c.c. Kuranda ki emri.

 

Cehalet arttık ça muaviyecilik de doğru orantılı artıyor.İlim ve takva artıkça ehlibeyte muhabbet artıyor.Şuna da şaşarım ki yüzbinlerce sahabe var,sev sevebildiğince problem yok.

Yalnız sabıkalı olanlar hariç Hz.Hamza ra. katilleri-Hz.Hasan ra. Katilleri-Hz.Hüseyin ra. Şühedayı kerbela katillerini sevmesen neyin eksilir. Ahirette hangi yüzle şefaat ya Resulallah diyeceksin.Halbuki süfyanilere olan muhabbetinle şefaat ya ebu süfyan veya muaviye veya yezit demen daha doğru olmaz mı.?

 

Beyler bizim ulema geçinen zevat kafadan büyük tranva geçirdiğinden bu olaylara furüğ bakıyor, kafası net değil,yaşantısı takva değil,mide hastalığı da var.Bütün bu arızadan doğru

Düşünce çıkabilir mi?....El cevap…asla…asla….asla….

 

Televizyonda sabahları emekli bir müftü ile biri kanal a da dini program yapıyor.Adam telefonda soruyor benim ayağımın biri dizden kesik,takma ayak kullanıyorum.Abdeste ayağımı yıkamada zorlanıyorum,takma ayağı yıkamasam olur mu diyor,bizim müftü müsvettesi hayır olmaz onuda yıkaman lazım diyor.Hayda…….olmayan ayağı yıkamak farz olur mu hiç be gafil….

 

Aynı hoca müsvettesine yine biri telefonda soruyor,hocam ben şafiyim elim anneme ,kız kardeşime değse abtestim bozulurmu? Hoca cevabında evet abtestin bozulur diyor. Oysa bozulmaz…bir başka şafi imam Siirten katılıp hocaya bozulmayacağını söylüyor. Bizim hoca gayet pişkin ha öylemi diyerek işi geçiştiriyor.Bunların utanma damarı da tıkanmış meğer. Bilmiyorsan bilmediğini açıkça söyle,niye yalan konuşuyorsun.İşte bu insanlar yıllarca müftülük,imamlık yapmış,bunlar mı bize ehli beyti anlatacak…Bunlar dan olsa olsa muaviye ci olur,iyi ki ehlibeyti savunmuyorlar.Bu kirler oraya yakışmaz ki

 

 

Selam ve dua ile…

 

Kadiri dergahının hizmetkarı Nevzat    sefer.6.1434

Tüm YAZILI SOHBETLER